SLOVENKA V TALIANSKU

10 dôvodov, prečo z Vás talianska hromadná doprava spraví lepšieho človeka.

Všetky poznatky spomenuté nižšie som nadobudla počas prvého roka dochádzania do mojej (prvej) talianskej práce na druhom konci mesta. Keďže väčšinu svojho slovenského života som tiež ako cezpoľná dochádzala do mesta za školou a brigádami, nemyslela som si, že ma niečo dokáže na hromadnej doprave prekvapiť.

Bologna public transport
Photo credit: EugeniaGiorgini via Foter.com / CC BY

Dlho som sa snažila po prvej, aj druhej skúsenosti s TPER oddialiť nejaké pravidelné prelínanie sa s mojím životom, no keďže som bola bez auta (aj bez vodičáku), iná možnosť nebola. Utešovala som sa typickou mantrou “stále môže byť horšie” a síce, že som zakotvila na severe, a nie na juhu Talianska. V zime 2016 sa zverejnili výsledky prieskumu Moovit o talianskych mestách s najlepšou infraštruktúrou mestskej hromadnej dopravy. Vo výskume sa píše o “dobrých správach” pre sever, kde iba 31% Bolončanov strávi v MHD menej ako polhodinu a jeden z dvoch Bolončanov sa odvezie na požadovanú destináciu bez prestupu. V časovom sklze sa vyfarbili iba Rím a Neapol. Zatiaľ čo v Ríme by ste si počkali v priemere 20 minút kým by ste sa dočkali vysnívaného tátoša, v Neapole strávi na zastávke 56% cestujúcich 27 minút čakaním. Ak sa však predsa dočkáte, pocítite náhle pozdvihnutie ducha. Že ako?

Blahodarné účinky talianskej hromadnej dopravy.

  1. Naberiete imunitu globálneho levelu: počet prdov, grgov, kýchnutí a iných smradov rôzneho etnického zloženia, ktoré sa o Vás obtrú počas jedinej cesty MHD zaručia imunitný plugin jako prase.
  2. Každé ráno na zastávke si spomeniete na Becketta a pochopíte, o čom písal.
  3. Zbavíte sa agorafóbie, klaustrofóbie a iných úzkostí prameniacich zo spoločnosti.
  4. Naučíte sa iné nadávky ako cazzo.
  5. Naučíte sa nadávať a vzrušovať nad problémami v medziach asertivity, hlavne keď cestujete medzi svojimi študentmi.
  6. Dokonale pumpnete hovorovú a slangovú lexiku taliančiny. Denne sa pristihnete počúvať cudzie telefonáty a rozhovory, hádajúc príslušný dialekt a následne ho cvičiť doma pred zrkadlom.
  7. Rapídne zlepšenie kondičky nakoľko šofér systematicky prehliada zastávky na znamenie.
  8. Naučíte sa mať DOSLOVA pevné lakte, čo sa zíde neskôr pri “státí v rade na kávu” (srandujem, Taliani nemajú rady ani na kávu, ani na nič iné).
  9. Vymakané svaly, aj tie ktoré neovládate vôľou, lebo státie a sedenie je relatívne pokiaľ šoféruje Talian.
  10. Spomínala som prínos životnému prostrediu?

Záver: Keď uvidíte na zákrute Váš autobus, s meškaním len 15 minút (lebo cestovné poriadky sú orientačné), nahrnú sa Vám slzy do očí akoby ste videli steak po trojdňovej hladovke a ďakujete špagetovej príšere, že dnes sa nekoná žiaden štrajk a Vy prídete do roboty len s 15 minútovým meškaním, opľutý, okýchaný, pošliapaný, ale šťastný.

Ste instantne lepšou verziou samého seba, ako ste boli pred nástupom do diablovho vozidla. Ako to písal Dante, že Očistec?

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *