ERASMUS V TALIANSKU,  SLOVENKA V TALIANSKU

Prečo ERASMUS+ nie je pre každého

Alebo čo vám o študentskej mobilite nikto nepovie.

Chystáte sa Vy alebo Vaše ratolesti vycestovať na svoj prvý ERASMUS+? Gratulujem, ste na správnom mieste. Nie som síce prvá, ani posledná, ktorá bola na ERASME+ a tiež nie som prvá ani posledná, ktorá o ňom píše. Tu však, milí kamaráti, nájdete odpovede na všetky otázky, ktoré sa hanbíte položiť Vašej pani referentke na univerzite, alebo iným skúsenejším študentom, ktorí sa vrátili z mobility plní suverenity a elánu ako veľkí džefovia.

Možno váhate, či je vycestovanie dobrý nápad. Možno Vám už posledné roky lezie hore krkom, že na Vás ERASMUS+ vyskočí z každej konzervy. Ešte aj susedova vnučka bola na ERASME+ a Vy stále nechápete, čo na tom celom ostatní vidia? Práve že nevidia nič, kým nevycestujú sami. Do akejkoľvek skupiny patríte, rada Vás prevediem tajmi erasmáckeho života. Ak tušíte, že sa dočítate o prehýrených nociach s rukou hore a nohou v torte, vedzte, že posolstvo mobility je o niečom úplne inom. Článok je mimoriadne vhodný pre rodičov, ktorým sa po mobilite vráti domov lepšia verzia ich vlastného dieťaťa. Tak poďme na to.

FINANCIE

Začnime od tej nepríjemnej časti. Grant je fixný, nedá sa zjednať, ani navýšiť. Jedno čo sa dá, je predĺžiť si zmluvu o pár mesiacov, aj to len v prípade, ak Vaša univerzita takouto čiastkou disponuje a Vy máte chuť a priestor stráviť namiesto semestra, rovno celý rok.  Hneď ako Vám po prvý raz pristane na účte 4-ciferná suma a Vám sa rozprúdi krv v žilách, sranda môže začať.

· budete si pripadať, ako vo virtuálnej realite, kde najväčší čelindž bude vyžiť zo sumy, ktorá nepokrýva ani základné životné náklady

· jedno, čo Vás ochráni pred zbytočne veľkými nákupmi bude absencia auta. Nakúpite iba to, čo unesiete. Znie to ako banalita, ale keď prídete do prázdneho bytu, Váš prvý nákup bude obsahovať prací prášok, liter mlieka, liter oleja, kilo múky, kilá zeleniny a ovocia, kilo mäsa a balík toaletného papiera. V tom horšom prípade paplón, hrnce, alebo aj nábytok.

· ak ste čo i len trochu obsedantný s peniazmi, vytvoríte si excelovskú tabuľku s mesačnými výdavkami, zavzorcujete si ju tak, aby ste videli, koľko Vám ešte reálne ostáva zdrojov a plačete pri každom jej otvorení. Nedávno som objavila geniálnu aplikáciu, vrelo odporúčam, je farebná, debiluvzdorná a je zdarma.

· po cca 2 týždňoch dostanete surový preplesk od života a prvé prejavy depresie, ako neviete hospodáriť s peniazmi

· ale keďže sme Slováci, naučíme si aj z toho našetriť si na nejaké tie malé výlety po krajine

· ak patríte k tej šťastnej vzorke, ktorá má rodičov / starých rodičov, Vaša šanca na prežitie mobility v duševnom zdraví a fyzickom dostatku sa rapídne zvyšuje

· pokiaľ k tejto vyvolenej vzorke nepatríte, odporúčam sa poobzerať po dobrej študentskej pôžičke, alebo možnostiach pre poberateľov sociálneho štipendia. Z vlastnej skúsenosti viem, že komerčné granty sú nezlučiteľné s tým erasmovým.

· výnimočne pre fashionistov platí posilnenie svalu “skutočne tú handru potrebujem?”. Podľahnete bejzikom až na absolútne dno minimalizmu.

· ak to dobačujete až do konca, pobežíte na prvé slovenské menučko za 3 € do táckarne, dáte si tresku alebo parenú knedľu, pretože sa Vám posledné týždne o ničom inom nesnívalo viac, oslávite to pivom a necháte ešte aj sprepitné

STRAVA

· ak ste všežravcami, začnete si vážiť každý mäsitý pokrm (týmto pozdravujem bratranca, ktorý strávil mobilitu na Islande a zjedol viac špagiet ako ja v Taliansku)

· ak ešte nie ste vegánom, nedobrovoľne sa ním stanete

· naučíte sa jesť zeleninu. Veľa zeleniny.

· dokonca sa ju naučíte aj chutne pripraviť

· po príchode budete dedka presviedčať že zelenina na večeru je oveľa zdravšia ako prerastaná slaninka

· dedko Vám to nezožere, ale babka začne pestovať baklažány, pretože to je vždy to, čo odpoviete na otázku “čo si dneska jedol?”

· ak ste závislý na kofeíne, naučíte sa používať tento pekelný stroj

· Vaše prvé pokusy budú vyzerať takto:

<img src=“ http://www.bolognam.com/preco-erasmus-nie-je-pre-kazdeho/iniciacny-proces-kazdeho-kavickara-amatera.jpg“ alt=“alternativny text“ srcset=
” width=”480″ height=”640″> Iniciačný proces každého kávičkára-amatéra

· hneď po návrate domov ho kúpite celej rodine a naučíte ich tento malý zázrak používať tiež. Tešíte sa že už Vás nikdy neponúknu na návšteve turkom.

· panvička je teraz Váš najlepší kamarát, pretože rúru majiteľ odpojil a mikrovlnku zoberie spolubývajúca so sebou

· stane sa z Vás expert na prípravu raw a iných nepečených dezertov, keď už máte tie obmedzené možnosti, ale vôľa na sladké je silnejšia

Nedobrovoľné raw stravovanie
Nedobrovoľné raw stravovanie

· druhý, pokročilejší level nastáva, keď chcete v chladničke pre 6+ ľudí nájsť pre ten koláč miesto. To isté platí pre sušiak na prádlo.  Ak ste mali niekedy gejmboja, konečne využijete znalosti Tetrisu v praxi.

sušenie prádla v byte so 6+ ľuďmi

· naučíte sa kombinovať nekombinovateľné. Dodnes s láskou spomínam na linguine s avokádovo-gorgonzolovou omáčkou.

VÁHA

Toto si vážení, vyžaduje samostatnú kategóriu. Možnosti sú stále len dve. Dodnes nie je známe, na akom princípe tieto premenné fungujú.

· SCHUDNETE pre zjavné dôvody. Málo peňazí. Neviete variť. Nechce sa Vám variť. Po príchode domov sa vrátite k pôvodnej hmotnosti.

· PRIBERIETE pre nepochopiteľné dôvody. Míňanie na jedlo a knihy nevnímate ako míňanie, ale ako uspokojenie prapôvodných potrieb ľudstva. Váš oceľový žalúdok odchovaný na babkinej strave, plnotučnom neprevarenom kravskom mlieku od susedy, sadle a nočných nájazdoch na chladničku pocíti náhlu zmenu. Chcete za obmedzený čas vyskúšať viac druhov cestovín ako v reklame na telekom. Po príchode domov spadnete na pôvodnú hmotnosť.

Hádajte ku ktorej vzorke patrím ja?
Je úplne jasné ku ktorej vzorke patrím ja.

MÄKKÉ ZRUČNOSTI

· ak máte práčku (patríte k šťastnej vzorke) po prvom praní pochopíte, prečo mamka bielizeň stále rozdeľovala na svetlé a tmavé

· naučíte sa vešať bielizeň tak, aby ste už nikdy nevzali do ruky žehličku a nemuseli utekať po tangáče k susedovi pod Vami

· dokážete skoordinovať upratovanie s členmi domácnosti, ktorí nerozumejú jazyku Vášho kmeňa a Vy zase ich

· odlúčenie od rodiny začne byť celkom sranda. Od frajera nie tak celkom.

· naučíte sa prekonávať jazykové bariéry, najmä v krajine, kde s angličtinou dobačujete už v príletovom termináli

· celý tento pobyt Vám zrazí hrebienok, pokorí na dno študentských síl, no dodá zdravé sebavedomie

KOĽKO TO CELÉ STÁLO MŇA?

A keďže chcem byť voči Vám absolútne transparentná, pretože to je dôvod, prečo som blog založila, tu je výcuc z mojich reálnych výdavkov. Môže sa hodiť každému, kto premýšľa nad ERASMOM+ (nielen) v Taliansku. Študentskú mobilitu som absolvovala v letnom semestri v roku 2015, teda info o grante a pravidlách sa vzťahuje na toto obdobie.

Výška grantu na mesiac: 450 €

Na účet mi dva týždne pred vycestovaním pristála suma 2685 €,  ktorú som po odrátaní alikvotnej čiastky dostala. Túto sumu určuje dátum pečiatky na check-oute z mobility, ktorý by sa podľa možností mal 100 % zhodovať s dátumom na Vašej zmluve.

Buďte dôslední a skontrolujte si, či kancelária zahraničného oddelenia v danej krajine bude otvorená v rovnaký dátum, aký máte na zmluve s vašou alma mater. Mne končila mobilita 10.augusta 2015 (pondelok), čo bol zároveň prvý deň závodnej dovolenky zahraničného oddelenia Bolonskej univerzity. Skúšala som všetky legálne spôsoby ako pečiatku o mojom odchode získať na 10.8. už 7.8., čo bol ich posledný pracovný deň pred dovolenkou, avšak slečna mi ju nemohla dať. Takto som nedobrovoľne prišla o dva dni grantu (30€) len pre zlý timing a polroka vopred vytýčený dátum konca mobility, kedy ani srnky netušili, že Taliani budú fajrontovať.

Mesačné náklady na bývanie: 300 € za posteľ, v izbe sme boli dve. Cena za internát je veľmi podobná, avšak s nevýhodou každodenného cestovania (dohromady 1800€ + nedoplatky za kúrenie, vodu…)

Naša ERASMUS+ izba

Mesačné náklady na jedlo – *pozn.autora-varenie doma: do 200€ mesačne (cca 1200 €)

Príchod/odchod: letenky + check-in + shuttle bus na letisko do 150 € (výrazne závisí na čase kúpy letenky). 18-hodinová cesta autobusom stojí do 60 € vrátane jednej batožiny.

Domácnosť: obliečky, paplóny, vankúše, uteráky, misky, hrnčeky – do 150 €

Drogéria: do 20 € mesačne LEN na dámske hygienické potreby (prečo ešte nedostávajú ženy štátny príspevok každý mesiac na nákupy tohto druhu? #dentopia). Ak nosíte kontaktné šošovky, zistite si, či daná krajina predáva vašu značku roztokov, šošoviek atď. Ak nie, vezmite si domáce zásoby. Okrem toaletných potrieb rátajte aj s čistiacimi prostriedkami do domácnosti.

Telefón: Miestna SIM karta do 15 € mesačne

Preprava: Ideálne je bývanie v centre, resp. čo najbližšie k fakulte, kde budete mávať prednášky. Bicykel je po panvičke váš BFF, ale musíte riešiť kúpu a predaj. Chodenie je najlepší šport. Ak ste od centra pár kilákov, mesačník pre ľudí do 27 rokov stojí 27 €, alebo ak potrebujete MHD sporadicky, môže Vás zaujať 10-jazdový Citypass za 12 €.

KOĽKO TO BUDE STÁŤ VÁS?

Viem, že číselné hodnoty tohto článku môžu mnohých vystrašiť/odradiť. S odstupom času si uvedomujem, hoci som pristupovala k štúdiu mimoriadne zodpovedne, že čas strávený učením sa bol iba pekným, bezstarostným bonusom v tom mori každodenných erasmáckych mikrobojov o prežitie. Tu nebude mamka, ktorá zaklope pri Vašom druhom FX na dvere vedúceho katedry (to by sa nemalo diať nikdy(!), ale videla som už aj také…). Ste zodpovedný sám za seba, možno prvý raz v živote. Aj preto som o samotnom štúdiu nenapísala ani čiarku, niežeby som to nepovažovala za podstatné, no tieto informácie Vám podá ako vysielajúca, tak aj prijímajúca inštitúcia. Pár postrehov z talianskych univerzitných lavíc určite vytknem pri inej príležitosti.

Dúfam, že bol pre Vás tento článok užitočný, nech už si na ERASMUS+ vyberáte kufor, alebo len na tajňáša zvažujete prihlášku. Pokiaľ Vás vyslovene doma nedrží dieťa, chorý rodič, pes alebo vážna rodinná/finančná situácia, cesta k vytúženej mobilite by nemala byť až taká tŕnistá. Pamätajte, že začiatky budú vždy trochu od veci, až kým sa kolotoč nerozbehne a Vy sa budete škriabať po stene so slzami v očiach, ako sa Vám nechce ísť domov. Ozaj, o Erasmus depke ste už počuli? Tak na tú tiež nebude veľa času, vylieči to starý známy a dobre načasovaný preplesk vo forme písania diplomovky. A keby bolo argumentov málo, tak o tom, ako Vám ERASMUS+ zmení život sa dozviete aj v tomto článku. 

Pokiaľ sa chystáte na štúdiá práve do čarovnej Bologne, nehanbite sa napísať, viem o najlepšej káve v meste:).  Či existujú bolonské špagety? Áno, aj takéto prezradím.

Ktorá ERASMUS+ destinácia by bola tá Vaša?

A presto amici!

D.

2 komentáre

 • Mato

  velmi negativne pisany blog, tak ako keby bol kazdy uplne nemehlo a nevedel varit, nakupovat, ci prat. Ja som na erasme prezil 2 roky v 3 krajinach a absolutne to nie je take katastroficke ako pisete.

  1) 450E grant bohate staci na pokrytie ubytovania, vacsinou ostane aj na stravu (mal som spoluziakov zo socialne slabsich rodin, ktori erasmus lahko zvladli)
  2) odhliadnuc od erasmu, kazdy ma naklady na mesiac aj ked ostane na Slovensku. Tieto naklady nezmiznu a clovek o nich nie je bohatsi, iba mina peniaze v zahranici (ak clovek minie na Slovensku 200eur, tak v zahranici spolu so 450E grantom moze minut 650)
  3) myslim, ze nikto nie je natolko naivny aby si pred erasmom aspon nieco nenasetril z brigady bokom. A ak ide do tuheho, sme predsa v EU, clovek si moze najst brigadu aj pocas erasmu.

  Je to urcite jedna z najlepsich skusenosti v mojom zivote.

  • Denisa Ivančinová

   Ahoj Maťo,
   ďakujem za názor, máš pravdu – Erasmus bola najlepšia skúsenosť aj v mojom živote, nebyť Erasmu, vôbec by som nebola tam kde som. Je mi ľúto že máš pocit, že tá negativita presiakla až tak na povrch. Žiaľ, v roku 2015 keď som absolvovala prvú mobilitu, mnoho vecí nebolo dotiahnutých do konca (ak si čítal program EU parlamentu, chystajú sa zmeny) a skutočne to bola v mnohom veľmi negatívna skúsenosť, priznávam že som túto negativitu chcela zaobaliť do vtipného pozlátka, ale určite sa nebudem tváriť že moje dve mobility boli prechádzkou ružovým sadom. Nespomenul si v ktorej krajine si absolvoval mobility, ale pri mojej frugálnej povahe, môj grant putoval len na dve položky – nájom a jedlo. Doma na Slovensku som stále pracovala popri štúdiu a nájom som neplatila, keďze som bývala doma, čiže náklady o ktorých hovoríš pre mňa doma neexistovali, ak neberiem do úvahy inkaso, dopravu a jedlo. Bývaním v centre Bologne som ušetrila na doprave, ale životný štandard Erasmus študenta je skutočne na hrane akceptovateľnosti. 300€ stojí jedna posteľ v dvojke izbe, kde sa nemáš kam pohnúť a v byte prežívaš s ďalšími 4+ ľuďmi s nie stále exemplárnymi hygienickými návykmi v spoločných priestoroch. Na blogu si doberám fakt, že za túto prestrelenú cenu som bývala v byte, kde mi majiteľ odpojil rúru a aj kúrenie vo februári, aby ušetril na energiách a napokon sme mu z grantu s ostatnými študentmi museli kúpiť ešte aj práčku. Tu som cítila obrovskú krivdu, že sa mi nedostáva za tú cenu to, čo mi bolo sľúbené v nájomnej zmluve, ale bolo to to najlepšie, čo som našla v univerzitnom meste ako je Bologna. Čo sa týka práce, je to tenký ľad na diskusiu pokiaľ sa bavíme o Taliansku. Brigádu som si hľadala aj počas Erasmu, hovorila som taliansky aj anglicky. Absolvovala som niekoľko pohovorov, ale nič z toho nikdy nebolo. Teraz žijem v Taliansku 4.rok a stále nemám prácu, akú by som si predstavovala. Poznám hojne Slovákov, ktorí tu aj vyštudovali a žijú tu, sú zdatní v niekoľkých jazykoch a napriek tomu sa nevedia zaradiť do miestneho trhu práce. Nehovoriac o miestnych. Je mi jasné, že Erasmus je aj o odriekaní (nie že by som na Slovensku žila nejaký luxus), ale všetko má svoje pre a proti a tento blog má podávať REALISTICKÝ opis Talianska ako krajiny pre život alebo pre mobilitu. Grant v mojom prípade absolútne nestačil na pokrytie základných životných výdavkov. Vyplnila som niekoľko dotazníkov, kde som apelovala práve na rozdiely v nákladoch medzi jednotlivými Erasmus destináciami a nemôžeme sa tváriť že 450€ bude rovnako stačiť v Taliansku a Holandsku, lebo to nie je pravda. Mesačný grant 450€ nie je v žiadnom prípade postačujúci na život v Taliansku a Erasmus takto ostáva stále pre “vyvolených”, čo je presný opak vízie a misie Erasmu ako takého.

   Dúfam, že sa ti ostatné články javili menej “negativistické” :).
   Držím palce do budúcna.
   Denisa

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *