Žiadna dolce vita: Taliansko expatriotom nepraje, patrí k najhorším krajinám na usadenie sa
Nasledujúci článok pochádza z anglického originálu Not such a dolce vita: Italy ranked among worst countries for expat life by Catherine Edwards zverejnenom na portáli The Local Italy – online média, ktoré prináša spravodajstvo z Talianska v anglickom jazyku.

Väčšina cudzincov žijúcich v Taliansku je nespokojná s kariérnymi vyhliadkami a platmi, svedčí o tom svetový výskum vychádzajúci zo skúseností expatriotov.
Taliansko sa umiestnilo na nízkom 60. mieste z celkového počtu 65 krajín, ktoré výskum porovnával na základe kvality života, práce v zahraničí a hladkosti zabývania sa v cudzine.
Typický cudzinec v Taliansku sa podľa výsledkov sťahuje do Talianska už len pre jeho status quo, no zápasí s obmedzenými kariérnymi možnosťami a upadajúcou národnou ekonomikou.
Pre výskum 2017 Expat Insider survey vyspovedala stránka InterNations 13,000 expatriotov – teda ľudí žijúcich v krajine, ktorá nezodpovedá ich miestu narodenia alebo národnosti. Vzorka opýtaných žije v 188 krajinách.

Vyše polovica respondentov z Talianska (51%) odpovedala, že je nespokojná s kariérnymi možnosťami, zatiaľ čo viac než tretina (36%) poberá plat tak nízky, že nepokrýva ich denné výdavky. Takmer polovica (47%) zarobí v Taliansku menej ako doma.
V každom prípade, tri štvrtiny opýtaných poznamenalo, že sú so životom v Taliansku spokojní čiastočne vďaka uspokojivému vzťahu s priateľmi alebo partnerom.
Výskum poskytuje náhľad na to, čo je potrebné k usadeniu sa a splynutiu s talianskym životom – konkrétne akú kľúčovú úlohu zohrávajú jazykové zručnosti. Vyše 70% opýtaných ovládalo jazyk pomerne plynule a zhoduje sa, že zvládnutie taliančiny je absolútne nevyhnutné pre život v krajine.
Takisto vyplávalo na povrch, že národnostná vzorka expatriotov v Taliansku indikuje najmä Američanov, Britov a Nemcov, pričom ich pole pôsobenia je vzdelávací systém.

Či už bola láska hlavnou príčinou sťahovania sa, 17% prípadov praje talianskemu milostnému životu. 57% cudzincov chodí, alebo je zosobášených s talianskym občanom, pričom svetový priemer ukazuje, že iba 35% cudzincov uzavrie vzťah s miestnym. To isté platí pre nadväzovanie priateľstiev – vyše polovica opýtaných má viac kamarátov z radu miestnych, než aby vyhľadávala iných cudzincov.
Taliansko sa umiestnilo na 34.mieste z celkového počtu 65 v kategórii „Kvalita života“ a na 31. v „Celkovej duševnej pohode“. Najslabšie sa umiestnili v kategóriách „Kariéra a pracovný život“ – 64.miesto a „Osobné financie“ – 63.miesto.

Zdá sa, že rovnaké problémy vadia aj samotným Talianom, z ktorých 72% odišlo do zahraničia za vyšším zárobkom alebo stabilnejším životom, než je ten doma. Rovnaké percento tvrdí, že skutočne zarobili viac v novej domovine – medzi ich najčastejšie destinácie patrili Švajčiarsko a Nemecko.
Napriek potenciálnym finančným benefitom nového života v zahraničí, preukázali práve Taliani najväčšie problémy v hladkom zabývaní sa ako aj v kvalite vzťahov, s ktorou boli skôr nespokojní. 43% z opýtaných bolo single, 51% nevedelo nadviazať ani priateľský kontakt.
Zvyšných päť krajín, ktoré sa umiestnili pod Talianskom s najnižším počtom bodov boli Grécko, Kuvajt, Nigéria, Brazília a Saudská Arábia. Najhoršiu desiatku uzatvára štvorica krajín, ktoré sa umiestnili pred Talianskom – Ukrajina, Katar, India a Turecko. Na druhej strane stupnice sa z minuloročného 16.miesta na úplný vrchol dostal Bahrain, za ním Costa Rica a prvú trojicu uzatvára Mexico.
Nasledujúci článok pochádza z anglického originálu Not such a dolce vita: Italy ranked among worst countries for expat life by Catherine Edwards zverejnenom na portáli The Local Italy – online média, ktoré prináša spravodajstvo z Talianska v anglickom jazyku.